Aztek Takvimi

1730 yılında yapılan bir kazıda bulunmuştur. maya takvimi’nin geliştirilmiş biçimidir ve 30 gün yerine 20 günlük dönemler kullanılmıştır.

bu takvim aztek imparatorluğunun baş şehri olan tenochtitlan’daki tapınakta bulunurdu. taş takvim tenochtitlan ispanyollar tarafından fethedildiğinde saklanmıştı. takvim 1790’da aralık ayında katedralde yapılan tamir çalışmaları sırasında şans eseri bulunana kadar 250 yıl boyunca kayıptı. bugün aztek takvimi canlı kırmızı, mavi, sarı ve beyaza boyanmış ve Meksikada’ki ulusal müze’de bulunmaktadır.

taş takvimin ortasında tonatiuh’un yüzu vardır. bu yüzun çevresinde nahui-ollin ya da 4 hareket denilen 4 adet kare bulunur. aztek efsanesine göre bu kareler önceki dört dünyayı temsil ediyordu ve bu dünyalar vahşi hayvanlar, rüzgar, ateş ve sellerle sona ermişti. aztek’ler 5. ve sonuncu dünyada yaşadıklarına inanıyorlardı.

aztek takvimi iç içe geçmiş iki takvim sisteminden; güneş takvimi ve tören takviminden oluşmaktadır.
güneş takvimi 365 günden oluşur; 20 günlük 18 aya, yılın sonundaki 5 ölü günün eklendiği bir sisteme uygun işler.
tören takviminde ise 13 günlük 20 döngü esas alınmaktadır.her 13 günlük döneme farklı bir tanrının hükmettiğine inanılır aynı zamanda.ayrıca her iki takvimin başlangıçları 52 yılda bir çakışmaktadır.


Yazan: Yunus Emre Koçak


Sponsorluk Görüşmeleri Ve Site Hakkında Bilgi İçin Sosyal Medya Hesabım

Sitede İçerik Paylaştığımızda Bildirimi Epostanıza Gelsin